Chat med os
-
Boligtype
Rækkehus
-
Areal
135 m2
-
Værelser
8
-
Grund
316 m2
Boligtype
Rækkehus
Areal
135 m2
Værelser
8
Grund
316 m2
På Dronningvej 18, 2970 Hørsholm ser du dette rækkehus bygget i 1898. Huset er i tre plan, og de 135 m2 fordeler sig bl.a. på otte værelser, et badeværelse og eget køkken.
Boligen er et murstenshus med et tegltag. Grunden er på 316 m2, og den offentlige ejendomsvurdering står til 2.300.000 kr. (2018).
Vis mere Vis mindreMed et skuffesalg tester du diskret interessen for din bolig.
Her ser du tre beregninger af boligens værdi ud fra forskellige markedstal og data.
De er alle lavet af en computer, og du skal kun se dem som vejledende, da de fx ikke altid kan tage højde for boligens stand eller særlige attraktivitet.
Vurderet af SKAT i 2018.
Ud fra områdets m2-priser.
Anslået værdi ud fra data om boligen og markedet.
Data-vurderingen er:
Ret usikker
Ret sikker
Data-vurderingen tager ikke højde for istandsættelse eller ombygning.
Ejer du boligen? Så kan du angive dine boligforbedringer og få vurderingen opdateret.
02.05.00
SolgtAlm. frit salg
1.895.643 kr.
08.05.99
SolgtAlm. frit salg
1.869.737 kr.
Bolighed har oplysninger om handler og udbud fra 1992 og frem. Tidligere handler fremgår derfor ikke. Data fra Boligsiden.dk
Baseret på solgte boliger de seneste 6 mdr. i 2970 Hørsholm
Baseret på solgte boliger de seneste 6 mdr. i 2970 Hørsholm
Se de tinglyste lån i boligen og evt. stempelbesparelse her.
Hvad koster det ca. at sidde i boligen hver måned? Vi har regnet på det ud fra gennemsnitlige priser og forbrugstal samt de informationer, vi har om boligen.
Tallene er derfor ikke præcise, men de kan give dig en idé om, hvor meget du ca. skal regne med at betale om måneden. Du kan med fordel også dykke ned i boligens energirapport.
Radonklasse
0
Radonklasse
1
Radonklasse
2
Radonklasse
3
Radonklasse
4
Boligen ligger i et område med radonklasse 1, som giver den næstlaveste risiko for radon.
Radonklasserne bygger på stikprøver i kommunerne fra 2001. Du kan læse mere om undersøgelsen her.
For at kende det præcise radonniveau på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er det nødvendigt at lave målinger inde i selve bygningen.
Her kan du se hvilke forhold, der kan påvirke risikoen på adressen:
Jorden på adressen er en vigtig faktor for radonniveauet. Jordarten på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er Ferskvandsdannelser. Denne jordart giver ikke en forhøjet risiko for radon i boligen.
Boligen på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er bygget i 1898. Først i 1998 skærpede man reglerne for radonsikring af nybyggeri. Der er derfor stor sandsynlighed for, at bygningen ikke er radonsikret.
Ifølge boligens BBR-oplysninger er der en kælder på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm. Det sænker risikoen for, at radon trænger ind i boligens stueplan.
Kilder: Risø, Statens Institut for Strålehygiejne, GEUS
Ved skybrud er der lav risiko for oversvømmelse på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm.
Risikoen for oversvømmelse ved skybrud afhænger i høj grad af, om boligen ligger i en lavning. Men også befæstningsgrad og den hydrauliske ledningsevne i området spiller ind.>
Vi vurderer risikoen for denne bolig ud fra disse oplysninger:
Regnvand samler sig naturligt i lavninger, så hvis adressen ligger i eller i nærheden af en lavning uden afløb, er risikoen for oversvømmelse ved skybrud forøget.
Ifølge vores beregninger ligger Dronningvej 18, 2970 Hørsholm i nærheden af større lavninger, og risikoen er derfor forøget. Regnvand kan samle sig i nærliggende lavninger ved en skybrudshændelse på 1.5 cm.
53% af området omkring Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er bebygget eller belagt med asfalt, fliser og lignende, hvor vandet ikke kan sive ned i jorden. Dette betyder, at befæstningsgraden er høj.
En høj befæstningsgrad øger risikoen for oversvømmelse ved skybrud.
Det øverste lag jord ved Dronningvej 18, 2970 Hørsholm har en middel hydraulisk ledningsevne. Ved kraftig regn vil den være omkring 216 mm/dag.
En lav hydraulisk ledningsevne øger risikoen for oversvømmelse, da regnvand har svært ved at sive ned i jorden, selv der hvor der ikke er bebygget eller belagt med asfalt, fliser eller lignende.
Kilder: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering - Danmarks Højdemodel, Naturstyrelsen, DCA - Aarhus Universitet
Ved stormflod er der lav risiko for oversvømmelse på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm.
Risikoen for oversvømmelse ved stormflod afhænger af, hvor højt over havets overflade adressen er placeret. Og om boligen ligger i åben forbindelse til havet ved havvandsstigninger.
Vi vurderer risikoen for denne bolig ud fra disse oplysninger:
Adressen ligger ikke i åben forbindelse til havet ved en havvandsstigning på 6 meter.
Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er placeret 29.7 meter over havets overflade.
Kilder: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering - Danmarks Højdemodel
Dronningvej 18, 2970 Hørsholm ligger i et område, hvor grundvandsstanden ikke ser ud til at give problemer nu eller i fremtiden.
Det ser vi ud fra vejledende tal for den gennemsnitlige grundvandsstand i områder på 500 x 500 m. Se mere om tallene, forbehold og usikkerheder her.
Vi vurderer risikoen for adressen ud fra disse oplysninger:
Fra år 1991 til 2010 er den gennemsnitlige grundvandsstand vurderet til 9,13 meters dybde. Hvis det har regnet meget i en periode, kan grundvandet ligge væsentligt højere.
Det forventes, at grundvandet i området kan stige 1,77 meter, hvis man går ud fra det vådeste scenarie for fremtidens klima – en såkaldt våd klimamodel. Det giver en gennemsnitlig grundvandsdybde på 7,36 meter. Hvis det regner meget i en periode, kan grundvandet ligge væsentligt højere.
Kilder: GEUS, Klimatilpasning.dk
Der er ingen registreret støj på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm. Det kan skyldes lavt støjniveau (under 55 dB) eller manglende målinger.
Målingerne stammer fra Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort.
Her kan du se oplysningerne for Dronningvej 18, 2970 Hørsholm (målt på 1,5 meters højde om dagen):
*Ingen målt støj kan skyldes manglende målinger
Støj fra veje i by er kun målt i København, Aarhus, Odense og Aalborg. Støj fra jernbaner i by er kun målt i København.
Kilder: Miljøstyrelsens støj-Danmarkskort
Dronningvej 18, 2970 Hørsholm ligger i Hørsholm Kommune, som har en høj risiko for indbrud, når man sammenligner med resten af Danmark.
I 2018 blev der anmeldt 236 indbrud i Hørsholm Kommune, som i alt har 11.461 husstande. Det vil sige, at der blev anmeldt 1 indbrud pr. 49 husstande.
Kilder: Danmarks Statistik / Rigspolitiet
Der er ingen mistanke eller dokumentation for jordforurening på Dronningvej 18, 2970 Hørsholm.
I en radius af 200 meter fra adressen er der 0 tilfælde af mistanke om jordforurening og 18 tilfælde af dokumenteret forurening.
Blå felter = V1 (mistanke). Røde felter = V2 (dokumenteret)
Kilder: Danmarks Miljøportal
Dronningvej 18, 2970 Hørsholm ligger i Hørsholm Kommune, hvor drikkevandet i gennemsnit er målt som temmeligt hårdt (12-18 dH).
Hårdheden kan variere en del fra vandværk til vandværk, så tjek evt. hos din lokale vandforsyning.
Hårdt drikkevand kan give problemer med tilkalkning af rør, vaskemaskiner, elkedler osv., men er ikke skadeligt for dit helbred.
Kilder: GEUS
Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er bygget i 1898, hvor man endnu ikke brugte PCB i byggematerialerne. Der er derfor ikke risiko for PCB i bygningen.
PCB er en miljøgift, som kan være skadelig for dit helbred. Det kan være brugt i byggematerialer som fx maling, fuger og gulvbelægning fra 1950 til 1977, i umærkede termoruder fra udlandet frem til 1980 og i lysstofamaturer frem til 1986.
Bliv klogere på PCB i boligen her.
Kilder: Pcb-guiden.dk
Alle oplysninger er hentet fra boligens BBR-meddelelse. Ejer du boligen, og er der noget, der ikke stemmer? Vi kan desværre ikke ændre oplysningerne for dig, men du kan selv rette dem hos BBR her.
Ved alle hustyper er der forventelige forhold, som ikke nødvendigvis er nævnt i en tilstandsrapport. Her kan du se, hvad du skal være opmærksom på ved typens oprindelige konstruktion.
Da Dronningvej 18, 2970 Hørsholm er bygget i 1898, er der sandsynligvis tale om en af disse hustyper:
Byggeår: ca. 1960 til nu
Vær bl.a. opmærksom på
Byggeår: ca. 1930-1970
Vær bl.a. opmærksom på
Byggeår: ca. 1930-1950
Vær bl.a. opmærksom på
Fandt vi ikke den rigtige hustype? Se alle hustyperne
Der er 12,4 km til nærmeste vindmølle fra Dronningvej 18, 2970 Hørsholm. Vindmøllen er 59,9 m høj, har en kapacitet på 2000 kW og er placeret på land. Fabrikatet er Vestas Wind Systems A/S, og modellen er V 80 2 .
Bemærk at den præcise placering af visse mindre vindmøller ikke er registreret, og vi kan derfor ikke vise dem.
Kilder: Energistyrelsen
23,2 km fra Dronningvej 18, 2970 Hørsholm, ligger virksomheden HOFOR Amagerværket på adressen Kraftværksvej 37, 2300 København S. Se oplysninger om virksomheden og risikoen her.
Kilder: Digital Miljøadministration, Miljøstyrelsen
Tag et kig over hækken eller ned i gården, og lær den typiske nabo at kende. Hvem er de? Hvad bruger de deres fritid på? Og hvor holder de ferie?
Når du går tur i dette område, vil du sikkert kunne hilse på nabotypen Plusserne. De er typisk over 40 år og går hånd i hånd med deres partner og med deres to, tre eller fire børn ved deres side.
Plusserne er at finde i de øverste socialklasser, hvor de fordeler sig i den højere middelklasse og overklassen.
De er veluddannede og er generelt godt kørende med karrieren. En fjerdedel har en lang videregående uddannelse, mens en tredjedel har en mellemlang videregående uddannelse, svarende til en bachelorgrad.
Flere end normalt er topledere, mens andre er succesfulde forskere eller selvstændige. Næsten hver fjerde har CVR-nummer registreret på privatadressen, hvor de driver en konsulentvirksomhed eller et holdningsselskab.
Arbejdslivet fortsætter for de fleste langt ind i 60’erne, og en husstandsindkomst i millionklassen er derfor ikke ualmindeligt. Formuen er typisk det dobbelte af deres årsindkomst.
Beliggenhed var nøgleordet for Plusserne, da de skulle vælge bolig. De foretrækker nemlig en liebhaverbolig i de mest eftertragtede kvarterer. Villaen er gerne 180 m2 eller mere, og flere har udsigt til vand, skov eller grønne marker.
I indkørslen parkerer de ofte to biler. Det er praktisk, da jobbet ofte kræver, at de rejser rundt i landet, og her tager de bilen frem for bus eller tog.
Bilen bruges også til at suse hen til det store sommerhus i weekenderne. Hvis de altså ikke vælger at flyve et smut til ferieboligen i udlandet, som sagtens kan have en værdi på over to millioner.
Selvom arbejdslivet fylder godt i kalenderen, er der stadig plads til et aktivt fritidsliv. De går op i at få sig rørt, og træningen foregår typisk i skønne naturområder tæt på boligen. Måske venter der et maraton eller en anden fysisk udfordring forude.
Du kan sikkert også hilse på denne nabo, hvis du går i teatret eller på museum, for Plusserne er glade for de kulturelle tilbud og vælger hellere dette som underholdning frem for tv eller radio, som de ikke bruger meget tid på.
Når det er tid til ferie tager familien flyet til sydens sol, en pulserende storby eller en spændende kulturdestination. En aktiv skiferie er også en tradition i mange familier. De elsker at tage på ferie sammen, og de gør det gerne flere gange om året.
De digitale medier er en integreret del af hverdagen, og de føler sig generelt trygge i anvendelsen af moderne teknologi. Plusserne bruger både internettet til at shoppe, tjekke de sociale medier og holde sig ajour med nyheder, politik, investeringer og rejser.
Til morgenkaffen læser de enten Berlingske Tidende, Politiken eller Jyllands-Posten. Og i weekenden slapper de af med fx Computerworld, Tænk, Bo Bedre, Gastro, Spis Bedre, Mad & Bolig eller Rum.
Inspiration til boligen, familielivet og middagsmåltiderne finder de i de mange magasiner, og de er ikke bange for at kaste sig ud i nye, spændende opskrifter. De vægter kvalitet frem for kvantitet, hvorfor økologi og varer fra specialbutikken fylder godt op i deres køleskab.
For Plusserne er globaliseringen en naturlig del af det moderne samfund, og udviklingens hastighed er ikke noget, der skræmmer dem.
Til gengæld kan tyveri og helbred måske bekymre dem, hvorfor mange har monteret en tyverialarm i hjemme og tegnet en god sygeforsikring. De er ligeledes en fornuftig type, som sparer op og sikrer sig, at de har råd til ting, før de køber dem.
De mener ikke, at forskellen mellem rig og fattig er stor i Danmark, de bakker op om flere rygeforbud, og de synes det er vigtigt at passe på miljøet.
Ved seneste valg satte Plusserne kryds ved Venstre og Radikale Venstre, men også det Konservative Folkeparti fik god opbakning. Ved næste folketingsvalg ser det ud til, at de tre partier igen er denne nabos foretrukne.
Kilder: Baseret på conzoom® fra Geomatic